Чистимо зуби правильно

За зубами треба стежити з раннього дитинства. В цьому випадку діти зростають здоровими, веселими, красивими і отримують більше шансів зберегти стоматологічне здоров’я.

Дуже часто, така буденна дія, як чищення зубів, викликає багато різних питань і розбіжностей. Якщо Ви неправильно доглядаєте за своїми зубами, то, дивлячись на батьків і наслідуючи їх, діти вчаться чистити зуби неправильно. Перенавчитися буде досить важко.

Ця стаття не зможе разом покінчити з «брудними зубами» і карієсом, але якщо нам вдасться відповісти на деякі запитання про гігієну порожнини рота і розвіяти міфи, про чищення зубів, завдання можна буде вважати виконаним. Отже:

Найперший, найбільший і найстрашніший міф: «Молочні зуби чистити не потрібно!».

Потрібно, і ще як належить! По-перше, молочні зуби не застраховані від карієсу, а кращим засобом його профілактики є ідеальна індивідуальна гігієна порожнини рота, тобто хороше і правильне чищення зубів. А по-друге, не навчивши і не привчивши дитину з пелюшок чистити зуби, потім це зробити вже набагато складніше. До свідомого віку дитина повинна сприймати чищення зубів природно, як і їжу. І пам’ятайте, що дитина в усьому наслідує батьків, тому Ви повинні стати прикладом для дитини.

Доглядати за зубками потрібно починати відразу, як тільки вони з’являється. Перші зубки, що прорізуються, рекомендується чистити силіконовою щіточкою, яка одягається на палець дорослого. А з 8—10 місяців вже можна використовувати найменшу дитячу зубну щітку. Для дітей розроблені спеціальні щітки з товстою ручкою (щоб зручніше було тримати), вони яскраві, і закликають дитину ще і пограти, адже саме в грі народжується дружба! Бувають щітки з брязкальцем в ручці, яка гримить, тільки якщо правильно чистити зуби.

Міф 2: «Не важливо, як саме чистити зуби, головне — чистити».

Чистити зуби треба правильно. Можна витратити 5 хвилин на чищення зубів, а вони все одно залишаться брудними. Чому ж так виходить? Тому, що залишки їжі дуже міцно прилипають до зубів, і щоб від них позбутися, треба докласти певні зусилля. Чистити зубки треба так, як ніби Ви їх підмітаєте. Верхні зубки Ви чистите підмітаючими рухами зверху вниз (щоб бруд не забивався під ясна, а вимітався назовні), а нижні — від низу до верху. Обов’язково треба не забувати про внутрішню поверхню зубів, яку складніше вичищати, чим зовнішню. У кінці чищення треба очистити жувальну поверхню усіх зубів. І обов’язково треба почистити бічні поверхні зубів, для цих цілей існують спеціальні зубні нитки — флоси.

Міф 3: «Будь-яка зубна паста підійде дитині».

По-перше, існує багато дорослих лікувальних (з підвищеним вмістом фтору, відбілюючих, для лікування пародонтиту та ін.) паст, які категорично не підходять дітям. По-друге, дитячі пасти менш абразивні і вони містять менше фтору, отже, дитині потрібна своя дитяча зубна паста. Вони спеціально призначені для молочних і нещодавно таких, що прорізаються постійних зубів, емаль яких ще не до кінця «дозріла». І розроблена з тим розрахунком, що частину пасти дитина може проковтнути. У зв’язку з цим дітям рекомендують дитячі, низькоабразивні, спочатку гелі, а потім звичайні дитячі зубні пасти.

Міф 4: «Дитина чиститиме зуби, навіть якщо батьки цього не роблять».

Якщо до появи дитини Ви самі чистили зуби як і коли припаде, то треба обов’язково вчитися правильно чистити зуби разом з дитиною. Чищення зубів повинне стати справжньою церемонією, схожий «традиційній сімейній вечері», яку не можна ні пропустити, ні змінити, можна тільки додати учасників. Адже діти наслідують батьків в усьому, так будьте хорошим прикладом для свого малюка: чистіть разом з ним зуби як мінімум 2 рази в день — після сніданку і перед сном. А згідно із золотим правилом чистити зуби треба після кожного прийому їжі.

Міф 5: «Чищення зубів повністю можна довірити дитині».

Маленька людина повинна сама поводити щіткою по своїх зубках, але потім дбайливі руки батьків повинні “доробити” все те, що дитина сама зробити ще доки не в змозі. Поступово дітки вчаться правильно виконувати усі рухи, і цей процес квапити не можна, щоб дитині не було складно, і щоб не привити неприязнь до чищення зубів. До 7 років стоматологи рекомендують активну участь батьків в чищенні зубів, а після 7 року — пасивна. Навіть за підлітками ми б настійно рекомендував наглядати, коли і як вони чистять зуби.

Міф 6: «Дитячі зубні щітки мають бути виготовлені з натуральної щетини».

У натуральній щетині скупчується велика кількість мікроорганізмів, яких неможливо видалити простим промиванням щітки під струменем води. Крім цього, неможливо обробити щетину так, щоб вона не травмувала ясна (штучні щетини мають закруглену форму). З розвитком сучасної техніки, використання щіток з натуральної щетини залишилось у минулому. Зараз стоматологи рекомендують, і дорослим, і дітям використовувати зубні щітки з штучною щетиною.

Міф 7: «Чим більше щітка, тим краще нею чистити зуби».

Маленькою щіткою легше маніпулювати у роті. І вона краще може очистити зубки. Велика щітка не скрізь може поміститись, не кажучи вже про те, що її складно навіть поворушити. Маленькій щіточці доступні усі поверхні усіх зубів. Дорослим теж рекомендують щітки з невеликими голівками, які відповідають розміру 1,5—2 зубів.

Міф 8: «Дітям можна чистити зуби електричними щітками».

Не варто забувати, що емаль зубів у дітей ще не досить тверда і жорстка дія електричної щітки може пошкодити незрілу емаль зуба. Якщо Ви купите своєму чаду електричну щітку, то радості дитини не буде межі. Якщо чищення зубів не сприймається дитиною, як щось само собою зрозуміле, то електрична щітка виправити положення не зможе. Радість пройде, нова електрична щітка виявиться поряд із звичайною, і вони нудьгуватимуть удвох. Це перше. Друге — навчити чистити зуби звичайною щіткою можна тільки в дитинстві, потім вже буде марно. Чомусь ми вчимо своїх дітей малювати олівцем, хоча можна відразу вчити малювати і друкувати на комп’ютері. Третє — чищення зубів звичайною щіткою розвиває у дитини мануальні навички, а як відомо, розум дитини знаходиться на кінчиках пальців. Таким чином, чищення зубів звичайною щіткою буде додатковою гімнастикою для розуму. Існують спеціальні насадки для дітей на електричні щітки, але ними діти не повинні чистити зуби до 8—12 років.

Міф 9: «Жувальна гумка замінює чищення зубів».

Ніколи! Жувальна гумка — додатковий засіб гігієни порожнини рота. Її можна використовувати, якщо немає зовсім ніякої можливості почистити зуби. Жувати її можна тільки після їжі впродовж 5—10 хвилин. При тривалішому жуванні усі корисні ефекти жувальної гумки закінчуються, і починаються шкідливі. Але це вже тема окремої статті.

Міф 10: «Ополіскувачі з фтором замінюють чищення зубів».

Чищення зубів — це здебільшого механічне видалення зубного нальоту і залишків їжі. Саме тому зубну щітку і відповідно чищення зубів замінити не можна нічим. Ополіскувачі — це тільки додатковий засіб гігієни порожнини рота, який застосовуються після чищення зубів. Дітям молодше 6—7 років ополіскувачі використовувати не можна, тому що в них високий вміст фтору. Надлишок фтору шкідливий не лише для зубів, а головне, для кісток дитини. 

Міф 11: «Щітки перед першим вживанням треба обдавати окропом».

Сучасні матеріали, з яких виготовлені зубні щітки, не призначені для обробки високою температурою. Якщо щітку прокип’ятити, то можна йти і відразу купувати нову. Зубну щітку треба просто промити під проточною водою перед першим застосуванням. І, звичайно, купувати щітку можна тільки в герметичній заводській упаковці.

Зберігати ж зубні щітки рекомендується в сухій склянці голівкою вгору. Маленька зубна щітка стоїть в склянці з дорослими щітками може стати додатковим предметом гордості Вашого малюка.

Міф 12: «Пасти повинно бути багато».

Необхідно пам’ятати, що зуби чистить не паста, а щітка. Паста допомагає за рахунок протимікробних добавок очистити, освіжити порожнину рота, зробити чищення зубів приємнішим. Якщо взяти дуже багато пасти, то вона сильно пінитиметься і заважатиме правильно чистити зуби. Необхідний об’єм зубної пасти не повинен перевищувати розміру великої горошини, а діткам — маленькою.

Коментарі закриті.